BİR BALIK ÇOK BALIK

Home » Uncategorized » Proje ekibi Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ziyaretinde bulundu

Proje ekibi Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ziyaretinde bulundu

IMG_20130320_111317

SAD Sorumlu Balıkçılık Projesi ekibi 20 Mart 2013’de Balıkçılık ve  Su Ürünleri Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek projemiz ve faaliyetler hakkında yetkilileri makamlarında bilgilendirdi ve görüş alış verişinde bulundu.

SAD-EKOG proje ekibinden Nesimi Ozan Veryeri, Gülay Özdemir ve Cem Orkun Kıraç Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü (BSGM) yetkilileri ile görüşmelerde, öncelikle projeler hakkında güncel bilgiler verdiler. Gerek Kaş Pilot gerekse Datça Pilot projelerin önümüzdeki dönem gerçekleşecek faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Aslan ve Koruma Dairesi Başkanı Turgay Türkyılmaz ise ülkemizde sürdürülebilir balıkçılığa ulaşmak ve balık stoklarını korumak adına bu ve benzeri projelerin önem arz ettiğini belirterek projeyi desteklediklerini belirttiler. Ayrıca yapılacak faaliyetler hakkında görüş ve önerilerini vererek denizel kaynakların yönetimi noktasında karşılıklı olarak dünya ve ülkemiz ölçeğinde özellikle denizlerde amatör balıkçılığın gelişme süreci değerlendirildi.

Kaş Özel Çevre Koruma Bölgesinde Sorumlu Amatör Balıkçılık  ve Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesinde Sorumlu Balıkçılık Proje tanıtım dosyaları, Kaş Projesi. 1.Teknik Uzman ve Paydaş Toplantısı Program ve Toplantı Daveti yetkililere sunuldu.

Bakanlığın Amatör Balıkçılıkta özellikle Yasadışı Balıkçılık ve Türler üzerinde aşırı baskı hususlarına  çok önem verdiği  farklı yetkililerin ağzından ifade edildi. 1995 yılında Sorumu Balıkçılıkla ilgili devlet kurumlarının sorumluluklarını ifade eden teknik bir dokumanın basıldığı öğrenildi.  Amatör (hobi veya sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğe  Amatör Balıkçılığın bilinçli yapılması hususlarını ifade eden  kaynak dokümanların eklenebildiği ve proje kapsamında üretilecek yayınların bu kapsamda değerlendirilebileceği ifade edildi.

Sorumlu Amatör Balıkçılık ile ilgili çok önemli gelişmeler Dünya Tarım Örgütü destekleri  ile de uluslararası toplantılarla Antalya’da 2008 yılında ele alınmıştır. Devlet kurumlarına düşen görevler bir yana Sorumlu Balıkçılık kavramında Sivil Toplum Örgütlerinin çok önemli bir boşluğu doldurduğu ve çalışmaların çok önemli olduğu tarafımıza bildirildi. Bu meyanda yapılan çalışmalara Balıkçılık ve Su Ürünleri Müdürlüğü destek niyetleri farklı yetkililerce ifade edildi. Genel Müdürlüğümüz yetkilileri ile işbirliği içinde kalmak, Kaş ve Ankara toplantılarında konuyla ilgili uzmanlar ve taşra teşkilatı temsilcileri ile birlikte olmak dileklerini ifade eden proje ekibi görüşmelerini tamamladı.

Sorumlu Amatör Balıkçılık projesi resmi kurumlar ile destek ve temaslara ileri seviyede önem ve değer verilen hassasiyetler içermektedir. Şöyle ki proje bir doğa koruma projesinden çok sosyal  yönü ağır basan,  iletişim ve çok farklı paydaşların işbirliği projesidir. Bu kapsamda sivil toplum örgütleri görüş ve varlıklarına verilen değer gibi resmi kurumlar ile temaslara önem verilmektedir. Projemiz başlangıcından itibaren bakanlığımız tarafından yazılı resmi belge ile destek gördü.

IMG_20130320_113432

IMG_20130320_115006


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: