BİR BALIK ÇOK BALIK

Home » Uncategorized » 1. Paydaş ve Uzman Toplantısı Kaş’ta Gerçekleşti

1. Paydaş ve Uzman Toplantısı Kaş’ta Gerçekleşti

SAB Kaş 1. Paydaş - Uzman Toplantisi 2013

 Kaş’ta yapılan geniş katılımlı toplantıda “Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi” için düğmeye basıldı. Türkiye’nin amatör balıkçılık alanında acilen yeni bir vizyona ve yönetim modeline ihtiyaç duyduğu dile getirildi.

Sualtı Araştırmaları Derneği Ekolojik Araştırmalar Grubu (SAD-EKOG) tarafından başlatılan ve uluslararası GEF-SGP Küçük Destek Programı ve Akdeniz Korunan Deniz Alanları yöneticileri ağı MedPAN tarafından finanse edilen, “Türkiye’de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 13-14 Nisan 2013 tarihlerinde iki günlük bir toplantı ve çalıştay serisi gerçekleştirildi. Antalya-Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 1. Uzman ve Paydaş Toplantısı’na katılan konuyla ilgili çevreler daha sorumlu bir amatör balıkçılığı hayata geçirebilmenin koşullarını tartıştılar.

Toplantıya, amatör olta balıkçılığı derneklerinden OLTACILAR-DER, sualtı avcılığı derneklerinden Amatör Sualtı Avcıları Derneği, dalış turizmi ve okulları temsilcileri, proje yürütücüsü SAD temsilcileri, Kaş’tan restoran temsilcileri, geleneksel balıkçılık derneği olarak Geleneksel Balıkçılığı Yaşatma Derneği, balıkçılık ve balıkçılık yönetimi ile deniz ekosistemi üzerine uzmanlar, doğa korumacılar, sualtı fotoğrafçıları ve doğa rehberleri, sualtı avcıları, amatör balıkçılık forumları temsilcileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bak. Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü temsilcisi ile aynı kurumun Kaş İlçe teşkilatından temsilcileri, Kaş Belediye Başkan Yardımcısı, Kaş Liman Başkanı, TSSF Temsilcisi, GEF-SGP Küçük Ölçekli Program temsilcisi, Sahil Güvenlik Antalya Eğitim Komutanlığı ve SG Kalkan Bot Komutanlığı temsilcileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, proje bilim danışmanları Doç. Dr. Vahdet Ünal ve Dr. Baki Yokeş ile İspanya’dan amatör balıkçılık uzmanı Oscar Sague Pla (Apnea Academy) ve konuyla ilgili diğer paydaş gruplarının temsilcileri katıldılar.

SAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç, amatör balıkçılığın son yıllarda hızla gelişen ve genişleyen bir sektör ve hobi alanı olduğunu dile getirerek, “bu ölçekten itibaren yeni bir bakış açısına ve amatör balıkçılık yönetimi anlayışına ihtiyaç duyulan bir noktaya ulaştık” dedi. Yapılan çalıştayın çok önemli olduğunu vurgulayan Kıraç, “Türkiye’de ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir toplantı yapıldı.

Çeşitli nedenlerle bugüne kadar fazla bir araya gelememiş gruplar aynı masada oturup, daha sorumlu, sürdürülebilir, denizel yaşama daha saygılı ve duyarlı bir amatör balıkçılık kültürünün yeşertilmesi konusunda uzlaşıya vardılar ve bunun koşullarını müzakere ettiler” dedi.

 

SABIR, HOŞGÖRÜ VE İLETİŞİM ÖNEMLİ

Toplantının ikinci gününde hem Çalışma Grupları çalıştay faaliyetinde bulundu hem de tüm katılımcıların iştiraki ile Kaş açıklarındaki Besmi Adaları’na bir dalış gezisi düzenlendi.

Çalıştaya İspanya’dan konuk uzman olarak katılan Oscar Sague Pla, küresel ısınmayla birlikte yayılma gösteren istilacı türler hakkında sualtında bir sunum yaptı. Oscar Sague daha sonra yaptığı açıklamada, amatör balıkçılık yönetim modellerini anlatarak, kendi ülkesinden örnekler sundu. Denizin kullanımı ile ilgili konularda paydaşlar arası uzlaşının zaman alacağının altını çizen Oscar Sague, “benim ülkemde de bu süreç sabır ve hoşgörü gerektirdi ve kolay işlemedi. Önemli olan tüm tarafların iletişim kanallarını açık tutması ve hep birlikte adım adım ilerleme kaydedilmesidir” dedi. Bilim danışmanlarından Dr. Baki Yokeş ise gerçek bir balık üzerinde, oltayla derin sulardan yakalanarak aniden yukarı çıkarılan balıkların deniz ortamına geri salınmaları durumunda, bazı balıkların vücutlarında ortaya çıkan gaz şişmesinin balığa zarar vermeden nasıl giderileceğinin pratik yöntemini detaylı şekilde aktardı.

SAD Proje Yürütücüsü N. Ozan Veryeri ise çalıştaya katılan tüm kurum temsilcilerine teşekkür ederek, kısa süre içinde hep birlikte bir “sorumlu amatör balıkçılık rehber kitabı” hazırlayacaklarını ifade etti. Kamuoyunun projeyi, www.1balikcokbalik.org sitesinden takip edebileceğini belirten Veryeri, her türlü öneri ve yapıcı eleştirinin kendilerini mutlu edeceğini ve sorunların çözümüne doğru katkı sağlayacağını söyledi.

IMG_20130413_160301


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: