BİR BALIK ÇOK BALIK

Home » Uncategorized » SORUMLU AMATÖR BALIKÇILIKTA SAD’IN ULUSLARARASI BAŞARISI

SORUMLU AMATÖR BALIKÇILIKTA SAD’IN ULUSLARARASI BAŞARISI

Sualtı Araştırmaları Derneği’nin 2013 yılında GEF Küçük Destek Programı tarafından desteklenen Sorumlu Balıkçılık Projesi kapsamında hazırlanan “Sorumlu Amatör Balıkçılığa Geçiş” adıyla yayınlanan kitap (ISBN 978-605-89540-4-5), MedPAN (Akdeniz Deniz Koruma Alanları Ağı) tarafından bilimsel referans kaynağı olarak kabul edildi.

MedPAN ve UNDP tarafından desteklenen ve SAD tarafından yürütülen “Türkiye’de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi” projesi kitabı referans alınacak örnek yayın gösterildi.

Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış bu yayın SAD’ın ülkemizde uzun soluklu gerçekleştirdiği örnek çalışmaların en önemli çıktılarından biridir. Sorumlu amatör balıkçılık ve deniz ekosisteminin korunması konularında uzun yıllara dayanan tecrübelere sahip SAD, bu yayında konusunda uzman 18 farklı uzman ve akademisyenden yararlanmıştır. Ayrıca, Tarım Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ’de bu proje ve yayından memnuniyetini vurgulayarak daha sonraki aşamalarda projenin devamını destekleyeceklerini ve bu kavramın yaygınlaşmasını arzu ettiklerini belirtmişlerdir.

İspanya’nın Creus ve Medes-Montgrí kıyılarındaki Deniz Koruma Alanları kapsamındaki Sorumlu Balıkçılık faaliyetleri adına, 2014 MedPan’ın küçük projeler için açtığı çağrı dâhilinde finanse edilen bir proje, SAD’ın sorumlu balıkçılık alanındaki bilinci arttırmayı hedefleyerek farklı geçmişleri olan ortaklar ile ulusal boyutta bir anlaşma imzalanmasına yol açtığı bu projeyi kendilerine model almıştır. Bu anlaşma ile Sorumlu Amatör Balıkçılık alanındaki 30 aşama tanımlanmış ve gelecek ulusal yönetim planı resmi kurum temsilcileri ile birlikte oluşturulmuştur.

Sorumlu Amatör Balıkçılığa Geçiş Projesi’nin, Sivil toplum örgütlerinin Türkiye’nin dört bir tarafından katılım göstererek bir araya gelme ve ortak anlayış üretme kapasitesinin örneklenmesi açısından önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir.

Ref: https://sorumluamatorbalikcilik.files.wordpress.com/2013/10/sab-kitap-kapaklc4b1-onayli_sad.pdf

Slide1

SAD EKOG Responsible Fishing Book SAD EKOG Responsible Fishery in Turkey 2013

sab-sorumlu-amator-balikcilik-kapak-sad-ekog-baski-onayli

PA149314 fft81_mf2133019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

sorbal-izmir-2 sorumlu-balikcilik-uygulamalari-projesi-tamamlandi-IHA-20140313AW033218-1-t -babadan-ogula-sorumlu-balikcilik-projesi- img_20130320_111317 sorumlu-balikcilik-suamti-arastirmalari-dernegi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: